Dnes je nedeľa, 23.január 2022, meniny má: Miloš
Čas čítania
4 minutes
Zatiaľ prečítané

Robo Beňo: Ivana so mnou znáša bolesť

marec 10, 2010 - 20:02
Robo Beňo je vyrovnaný človek, ktorý útok na svoju dcéru napriek bolesti berie s pokojom. „Lucii veľmi ublížili, takmer som o ňu prišiel, viac ma však bolí, ako český bulvárny denník zľahčuje jej stav, počíta rany a zľahčuje celú našu situáciu. Či zasadia vášmu dieťaťu jednu alebo desať rán, všetky bolia rovnako, a to nepochopí nikto, kto to neprežije. Som vďačný Ivane, že so mnou spoločne znáša bolesť.“
Foto: 
Momentálne ste v Prahe pri dcére, ktorá prežila vražedný útok svojho
bývalého priateľa. V akom je fyzickom, a najmä psychickom stave? Komunikujete spolu denne?

Som teraz viac v Prahe ako v Bratislave. Lucka má bolesti a musí často oddychovať. Lekári jej odporučili také aktivity, aby sa jej telo dalo čo najskôr do poriadku. Sami sú prekvapení, ako rýchlo sa uzdravuje a ako dobre to všetko znáša. Jej psychický stav bude však trošku zložitejší. Sme pripravení na to, že istý čas potrvá, kým sa dá celkom dokopy. Rany na duši sa vždy hoja dlho. V piatok minulý týždeň lekári Luciu prepustili do domáceho liečenia, ale po tom, čo vyšli v českom Blesku fotografie a článok o tom, že ona je vlastne v poriadku, znáša to ťažko a opäť je v nemocnici. Je jedno, koľko  a akých rán zasadia vášmu dieťaťu, zúfalých rodičov bolí na dieťati aj škrabnutie. Všetko o jej stave je v lekárskej správe, nesprislúcha to riešiť médiám, ale orgánom činným v trestnom konaní.

Hovoríte ešte stále o tom nešťastnom večere, keď takmer prišla o život, alebo sa snažíte na to zabudnúť? V tlači odznela informácia, že dom českej modelky, kde bývala, bol drogovým brlohom.
S Luciou hovoríme o všetkom, ale najviac o jej práci. Je dôležité, aby svoju myseľ zamerala na iné veci, nie na seba. Zabudnúť bude ťažké. Ja sa v noci budím a predstavujem si, čo musela prežiť. Jej sa to nestalo večer. Udialo sa to medzi druhou a piatou hodinou popoludní. Čo sa týka drog, Lucia vedela, čo sa tam deje, preto odtiaľ aj utiekla. Nechcela tam žiť, ten človek ju tam zlákal len preto, lebo si chcel vyjasňovať minulosť. Chcem však podotknúť, že ak by moju dcéru zatkla polícia pre drogy, nepohol by som ani prstom. Za svoje činy musí dospelý človek niesť zodpovednosť sám. To, čo sa jej však stalo, ma stavia do polohy, že ju musím chrániť a pomôcť jej.

Zostane vaša dcéra žiť v Česku alebo príde späť na Slovensko?
Žije tam už trinásť rokov. Má tam mamu, priateľov. Ja som v Prahe často. Ľudia prežívajú svoje šťastie aj nešťastie v oboch krajinách. Za to, čo sa jej stalo, nie je na vine Čech, ale nešťastný človek a navyše sadista.

Podobná udalosť človeka poznačí na dlhý čas, ako chcete dcére pomôcť, aby sa z tejto strašnej traumy spamätala čo najskôr?
Lucka ukázala, že je silná žena. Dokázala sa vzchopiť a utiecť smrtke z lopaty. Som na ňu pyšný a som pri nej. Konzultujeme s odborníkmi, čo treba robiť.

V médiách sa o tejto hroznej udalosti popísalo už skutočne dosť. Predsa len, nedalo sa konanie tohto muža predvídať, vyzerá to ako chladnokrvný, premyslený, beštiálny čin...
Keby to bolo možné, tak by sa takéto nešťastia nestávali. Bol to pripravený čin, o tom som presvedčený. Jej utrpenie trvalo tri hodiny. V tom je to celé šialené, že ten chlap ju bodal, medzitým si zapálil, telefonoval a potom pokračoval. Je to celé také bizarné... Nedá sa to pochopiť. A k tým médiám – po prvých telefonátoch novinárov som si uvedomil, že o tom musím hovoriť, inak z toho urobia svoj vlastný príbeh. Tak ako jedna dáma z českého Blesku, ktorá mi tvrdila, že od anonyma sa dozvedela, že si to Lucka urobila sama. Navrhol som jej, že ona bude zverejňovať moje odpovede a ja jej otázky. Nepristúpila na to a už sa neozvala. Rozhodla sa, že na Luckinom nešťastí urobí reklamu modelke, v ktorej dome sa celá udalosť stala. A ako to sledujem v tlači ďalej, tá dáma, ktorá nemá deti a nevie, akú veľkú bolesť prežívame, to stupňuje ďalej.

Z akého prostredia pochádza ten človek a existuje vôbec motív pre tento
ohavný čin? Zaujímate sa o to alebo to nechávate na vyšetrovateľov?

Jeho rodina je dobre situovaná, ale o prostredí neviem nič. Nie som si istý, či na vypestovanie si sadizmu treba prostredie. S tým sa človek narodí a jedného dňa to prepukne.

Neobávate sa, že pri súdnom pojednávaní bude chcieť ten  „človek svoje konanie ospravedlniť duševnou nepríčetnosťou? Ak je pravda to, čo sa píše, vyzerá to na čin blázna alebo človeka, ktorému chýba akýkoľvek cit. Veríte v spravodlivý a nezaujatý proces?

Doteraz všetko prebieha tak, ako má. Polícia konala, vyšetrovateľ konal. Je jasné, že jeho advokát to bude hrať na nepríčetnosť a amok, ale ak si uvedomíte, že celé to mučenie trvalo tri hodiny, navyše s cigaretovými a telefonickými pauzami, tak je to obyčajný sadista a nesmierne nebezpečný človek.

Vaša dcéra už roky žije svoj život, budete sa po tejto otrasnej skúsenosti viac zaujímať o jej súkromie. Zblížilo vás toto nešťastie?
Moja dcéra má dvadsaťosem rokov. Ja som sa jej do života nikdy nemiešal. Má veľa mojich vlastností a viem, že každé moralizovanie by sa skončilo neúspešne. Viem ju prečítať a taktiež viem, že si vyberá vždy ťažšiu cestu. Je však pracovitá, šikovná a krásna. Ľúbim ju a vždy ju budem podporovať.

Podobná skúsenosť asi každého donúti prehodnotiť svoje životné priority, čo dnes pokladáte za nepodstatné a čo za prvoradé?
Mne sa touto udalosťou nezmenili hodnoty. Vždy som na prvé miesto kládollásku. Ako každý aj ja mám problém pochopiť, čo to je, a tak to suplujem pozitívnym myslením. Nechce sa mi myslieť na korupciu, podvody a na zlo. Radšej uvažujem nad tým, ako veci posúvať dopredu a ako ich urobiť lepšie.

Ako sa k tejto veci stavia vaša partnerka Ivana Christová? Ako bývalá miss a krásna žena asi mala tiež skúsenosť s vyšinutými dotieravcami, čo sa tvárili ako jej obdivovatelia... Čo na to hovorí?

Ivana je moja partnerka, ľúbim ju a som rád, že je pri mne. V spomínanom bulvárnom českom médiu sa objavila informácia, že Ivana mlčí, lebo sa nechce pliesť medzi mňa a moju dcéru. Ivana má však moje deti rada a bolesť, ktorá nás teraz postihla, sa snažíme znášať spolu.

Autor: ANDRIJAN TURAN


- - Inzercia - -