Dnes je štvrtok, 26.máj 2022, meniny má: Dušan
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Po covide môže deťom všetko voňať a chutiť "hnusne"

január 19, 2022 - 16:00
Odborníci uviedli, že deti, ktoré sa stali „náročnými jedákmi“, by mohli vykazovať post-Covid poruchu čuchu a chuti.
Foto: 
shutterstock

Parosmia

Symptóm, pri ktorom ľudia pociťujú zvláštne skreslenie pachu- parosmia, je dobre zdokumentovaným vedľajším účinkom u dospelých, ktorí mali Covid. Východoanglická univerzita (UEA) a charitatívna organizácia Piaty zmysel vytvorili príručku, ako ju rozpoznať u detí.

„Predpokladám, že veľa rodičov je v koncoch a sú naozaj znepokojení,“ povedal profesor Carl Philpott z UEA. "V mnohých prípadoch je týmto stavom odstavenie detí od jedla a mnohým môže byť ťažké vôbec jesť." Porucha, ktorá podľa neho postihla odhadom 25 000 dospelých v dôsledku ochorenia Covid, môže znamenať, že jedlo vydáva nepríjemný zápach alebo chuť, ako napríklad zhnité mäso alebo chemikálie. Profesor Philpott, rinológ a olfaktológ na univerzitnej lekárskej fakulte v Norwichi, povedal, že prvýkrát vo svojej kariére začal stretávať dospievajúcich pacientov s parosmiou. "Je to niečo, čo až doteraz skutočne nepoznali ani lekári, ktorí si len mysleli, že deti sú zlí jedáci bez toho, aby si uvedomili základný problém," dodal. "Pre niektoré deti - a najmä tie, ktoré už mali problémy s jedlom alebo s inými stavmi, ako je autizmus - to môže byť naozaj ťažké."

Prestal jesť

Malisse Kafi, 11, odkedy v septembri prekonal Covid, mal problém jesť a piť, pretože všetko chutilo „ako hovienka a zhnité vajcia“. Jeho mama Dawn Kafi z Liverpoolu povedala, že z jedla ho len dávilo a dávilo. Do dvoch mesiacov ho previezli do nemocnice s dehydratáciou, keď schudol 2 kg. "Bolo to hrozné," povedala. "Bolo naozaj ťažké nevedieť, čo robiť. Skúšali sme všetko preto, aby sme ho prinútili jesť, varili sme všetky jeho obľúbené jedlá, ale z toho všetkého mu bolo naozaj zle." Malisse-ovi bola diagnostikovaná parosmia a dostal steroidný nosový sprej, no nepomohlo to a keď bol v nemocnici, museli ho kŕmiť hadičkou. "Nikdy sme nepočuli o parosmii," dodala pani Kafiová. "Bolo to absolútne srdcervúce vidieť, ako sa zhoršil; prestal jesť úplne všetko." Malisse má teraz bezpečné potraviny vrátane lososa, ale bol "veľmi unavený a prechladnutý po celý čas," povedala jeho matka a mal neustále zdravotné problémy.

Denník ako riešenie

Duncan Boak z Piateho zmyslu, charitatívnej organizácie pre ľudí postihnutých poruchami čuchu a chuti, uviedol, že počul neoficiálne dôkazy, že deti po Covide skutočne bojujú s jedlom. "Počuli sme to od niektorých rodičov, ktorých deti majú problémy s výživou a schudli, ale lekári to pripisujú len náročnému jedeniu," povedal. "Naozaj by sme radi zdieľali viac informácií o tejto problematike so zdravotníckymi pracovníkmi, aby si boli vedomí toho, že tu existuje širší problém." Sprievodca, ktorého zostavili profesor Philpott a Piaty zmysel, ukazuje, že rodičia môžu pomôcť tým, že si budú viesť denník o bezpečných potravinách a potravinách, ktoré sú spúšťačom nevoľnosti.

(zdroj: BBC News)

- - Inzercia - -