Dnes je štvrtok, 09.december 2021, meniny má: Izabela
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Mai Tai či Bloody Mary. Ako dobre sa vyznáte v miešaných alkoholických nápojoch?

november 21, 2021 - 08:00
Pivo a víno pozná zrejme každý. Viete však, aké hlavné alkoholické zložky obsahujú nasledujúce svetovo známe koktaily? Otestujte sa a nazrite s nami do sveta profesionálnych barmanov.
Foto: 
shutterstock
 1. Tom Collins 
 2. Bellini
 3. Margarita
 4. Mai Tai 
 5. Manhattan
 6. Bloody Mary 
 1. Tom Collins je ideálnou voľbou na letné horúčavy. Za jeho vynálezcu sa považuje newyorský barman Jerry Thomas, ktorý sa pri jeho názve inšpiroval známym americkým vtipom. Jeho podstata spočívala v tom, že daného človeka vyprovokujete natoľko, že začne hľadať neexistujúcu osobu menom Tom Collins. Správna odpoveď je v tomto prípade gin, ktorý zmiešame s citrónovou šťavou, cukrom, sódou a neexistujúci Tom Collins je na svete. 
 2. Už samotné pomenovanie Bellini evokuje chuť divokého Talianska. Názov bol inšpirovaný slávnym talianskym barokovým umelcom Giovanim Bellinim, ktorý používal vo svojich dielach farbu totožnú s týmto nápojom. Šťava špeciálneho druhu talianskych broskýň s bielou dužinou sa zmieša s čím iným, ako pravým talianskym proseccom či šampanským. 
 3. Margarita je koktail viacerých podôb. Tá klasická obsahuje tequilu blanco, limetkovú šťavu a pomarančový likér. Veľmi populárna je najmä v Mexiku či Usa, ale celkovo sa radí medzi 10 najobľúbenejších koktailov na svete. 
 4. „Tak dobrý, ako keby nebol z tohto sveta“. Je úplná verzia skráteného názvu Mai Tai. Menej známy koktail, ktorý si najlepšie vychutnáte na tahitskej pláži, odkiaľ pochádza. Spája sa najmä s tzv. americkou Tiki kultúrou päťdesiatych rokov. Jeho základom je dobre vyzretý jamajský rum, ktorý sa mieša s Curacao likérom alebo Cointreau, šťavou z limetky a mandľovým sirupom. Pridáme ľad, ozdobíme ananásom a máme Tahiti aj doma. 
 5. Dočervena sfarbený aperitív Manhattan sa podáva zväčša pri významných udalostiach. Ako napríklad oslava zvolenia Samuela J. Tildena za guvernéra štátu New York. Od ktorej sa datuje vznik tohto kokteilu. Jeho hlavnou zložkou je americké whisky a červený vermút.
 6. Keď je reč o červenej, treba spomenúť aj Bloody Mary. Netradičná kombinácia, ktorá asi nebude po chuti každému. Základ tvorí vodka s paradajkovým džúsom, ale často sa tento nápoj dochucuje korením, worcesterovou omáčkou, bujónom, chrenom, soľou, vaječným bielkom či citrónom. Pôvod koktailu je neprekvapivo nejasný a má viacero verzií. Názov však nesie meno panovníčky Márie I., ktorá počas svojej vlády popravila vyše 300 protestantov. 

 

 

 

 

- - Inzercia - -